Telewizja po Wi-Fi bez kabli? To możliwe!

Wi-Fi to technologia bezprzewodowych połączeń, która zyskała w ostatnich latach ogromną popularność dzięki rozpowszechnieniu się urządzeń mobilnych. Niewiele osób jednak wie, że jej zalety można wykorzystać także do obsługi telewizji, dzięki czemu połączenie staje się równie wygodne i bezproblemowe, jak przy korzystaniu z Wi-Fi za pomocą telefonu czy komputera.

Na czym polega telewizja po Wi-Fi i jakie są jej zalety?

Jak wiadomo, Wi-Fi to standard przesyłu danych za pomocą fal radiowych. Zyskał wielką popularność dzięki prostocie obsługi, szybkości nawiązywania połączenia, stabilności łącza oraz możliwości uzyskania jego dobrej przepustowości. Główną wadą Wi-Fi jest stosunkowo mały obszar działania nadajników w tym standardzie (maksymalny dystans nie przekracza 500 m), jednak nie jest to problem w większości mieszkań czy lokali usługowych.

Instalacja tradycyjnej telewizji wiąże się z dosyć dużą ilością okablowania, zwłaszcza gdy w lokalu znajduje się więcej niż jeden telewizor. Poprowadzenie tych wszystkich kabli w wygodny i estetyczny sposób może być trudne, a w niektórych miejscach wręcz niemożliwe.

Użycie technologii Wi-Fi niweluje te uciążliwości, redukując ilość potrzebnego okablowania do minimum. W praktyce rozwiązanie to polega na podłączeniu specjalnego dekodera z modułem Wi-Fi do telewizora za pomocą zwykłego kabla HDMI. Jeżeli chcemy korzystać z większej ilości urządzeń, każde z nich wymaga osobnego dekodera. Dekoder łączy się z routerem Wi-Fi tak jak każde inne urządzenie i można już rozpoczynać odbiór sygnału telewizyjnego.

Kto oferuje telewizję po Wi-Fi?

Nie wszystkie firmy telekomunikacyjne korzystają z tej technologii. Można się jednak spodziewać, że zapotrzebowanie na bezprzewodowe rozwiązania będzie rosnąć i takie rozwiązanie stanie się standardem. Póki co W-iFi obsługuje dekoder Hiway TV poznańskiej firmy INEA, dekoder Horizon w sieci UPC, a także wifiBOX z oferty operatora NC+. Jak mają się do siebie te urządzenia?

Możliwość nagrywania programów na dekoderze to obecnie standardowa funkcja, podobnie jak multiroom, czyli oglądanie na kilku urządzeniach na raz. Hiway TV oraz Horizon mają ciekawą możliwość równoczesnego nagrywania kilku programów na raz (odpowiednio 5 i 4 kanałów). W pewnym sensie jest to połączenie funkcji nagrywania z multiroomem.

Każdy dostawca posiada własną platformę VOD, czyli filmów, programów i seriali na żądanie. Warto zapoznać się z bibliotekami oferowanymi przez operatorów, by wiedzieć, czy odpowiadają one naszym zainteresowaniom.

Dużą przewagą urządzenia Hiway TV jest obsługa telewizji w standardzie 4K. Ta superwysoka rozdzielczość nie jest jeszcze dostępna u każdego dostawcy telewizji, a zapewnia ona najwyższą możliwą jakość obrazu, który nie traci ostrości nawet przy oglądaniu na bardzo dużym ekranie lub rzutniku.

[Głosów:18    Średnia:3.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here