Rodzaje drukarek

Często musimy coś wydrukować. Czasem są to dokumenty do pracy, czasem praca na uczelnie lub coś podobnego. Wiele osób decyduje się na zakup własnego urządzenia wielofunkcyjnego. Urządzenia wielofunkcyjne umożliwiają skanowanie, drukowanie i kopiowanie. Wiele z nich łączy się z komputerem za pośrednictwem kabla. Zdecydowana większość łączy się z siecią Wi-Fi. Nieliczne umożliwiają komunikację z innymi urządzeniami za pośrednictwem bluetooth. Najwygodniejsze jest oczywiście podłączenie naszej drukarki wielofunkcyjnej do lokalnej sieci domowej Wi-Fi. Dzięki temu możliwe będzie drukowanie z każdego urządzenia podłączonego do sieci. Nie musi to być komputer lub laptop. Równie dobrze można zlecić drukowanie z telefonu. Wadą połączenia sieciowego jest to, że każdy problem z łączem uniemożliwi korzystanie z urządzenia. W takiej sytuacji najlepiej jest posłużyć się kablem, ponieważ rozwiązanie problemu z siecią może zająć trochę czasu.

Rodzaje drukarek

Rodzaje drukarekWyróżniamy też różne rodzaje drukarek w zależności od używanego w nich wkładu. Najpopularniejsze są drukarki atramentowe. Przeważnie oferują one wydruk w odcieniach czerni i bieli oraz w kolorze. Należy zatem dysponować dwoma duszami – czarnym i kolorowym. Tusz kolorowy składa się z trzech przegródek, w których znajdują się atramenty, o kolorze czerwonym, niebieskim i zielonym. Odpowiednie mieszanie się tych atramentów pozwala na uzyskanie każdej barwy.

Programy drukarek dokładnie dobierają proporcje w jakich mają one zostać zmieszane. Nieliczne modele wymagają zastosowania aż 4 rodzajów tuszy – czarnego, czerwonego, zielonego i niebieskiego. Przeważnie jednak atramenty kolorowe znajdują się w jednym pojemniku. Tusze należy dość często wymieniać. Zależy to od tego jak dużo drukujemy. Można zdecydować się na zakup tuszy o większej pojemności. Można kupić tusze oryginalne lub tańsze zamienniki. Te pierwsze są przeważnie bardzo drogie. Nierzadko ich ceny przewyższają wartość całej drukarki. Z tego względu są bardzo rzadko wybierane. Bardzo popularne stało się również napełnianie tuszy. Wiele firm sprzedających drukarki i akcesoria oferuje taką usługę.

W celu ponownego napełnienia tuszy używa się specjalnej maszynki. Ponownie napełnić tusze można również w domowych warunkach. W tym celu należy zakupić tak zwany zestaw regeneracyjny. W jego skład wchodzą atramenty o różnych kolorach oraz specjalna strzykawka. Niestety producenci drukarek chcą, aby konsumenci kupowali tylko oryginalne tusze i stosują różne zabezpieczenia. Warto przed zakupem drukarki zorientować się czy można w niej stosować zamienniki lub czy istnieje możliwość regeneracji tuszy.

Drukarki na tonery

Istnieją również drukarki na tonery. Tonery zawierają specjalny proszek zamiast atramentu. Drukarki na toner są znacznie bardziej wydajne. Toner starcza na znacznie dłużej, a koszt wydruku pojedynczej strony jest znacznie niższy. Drukarki na tonery są niestety znacznie droższe i często oferują tylko wydruk w odcieniach czerni i bieli. Są oczywiście kolorowe tonery, jednak są one znacznie droższe. Drukarki na tonery zajmują też znacznie więcej miejsca. Zakup takiego urządzenia to dobra opcja dla osób, które dużo drukują. Niemałą zaletą drukarek na tonery jest też bardzo duża prędkość wydruku i brak jakichkolwiek plam z atramentu.

Usługi drukarski

Większość drukarek oferuje wydruk w formacie A4. Niekiedy potrzebujemy wydrukować coś o znacznie większym formacie lub na papierze o specjalnej grubości i fakturze. Niekiedy również musimy wydrukować lub przekopiować wiele stron. Na przykład kiedy chcemy przekopiować całą książkę. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z usług drukarni. Oferują one wydruk w wielu formatach i na różnych rodzajach papieru. W dużych miastach jest bardzo dużo punktów wydruku i profesjonalnych drukarni.

Rodzaje drukarekPosiadanie własnej drukarki często nie jest konieczne, kiedy mieszkamy w dużym mieście. Przeważnie punkt wydruku znajdziemy wtedy tuż obok miejsca zamieszkania. Znajdują się one w bibliotekach, szkołach, uczelniach, biurach oraz wielu innych miejscach. Niekiedy są one samoobsługowe. Wystarczy podejść do urządzenia, podłączyć pamięć USB lub przesłać pliki przez internet, wybrać co chcemy wydrukować i w jakim formacie i gotowe. Do wyboru jest też oczywiście druk dwustronny i w kolorze.

Ceny w drukarniach i punktach wydruku są bardzo atrakcyjne i zaczynają się już od kilku groszy za pojedynczą stronę. Atrakcyjną opcją jest oferowany przez drukarnie wydruk z bindowaniem lub oprawą. Z tej opcji często korzystają studenci, którzy muszą wydrukować pracę licencjacką, czy też magisterską.
W ostatnim czasie bardzo dynamicznie rozwijają się drukarki 3D. Po zaprojektowaniu przedmiotu w programie komputerowym możemy zlecić jego wykonanie drukarce. Specjalny rolka z tworzywem stanowi materiał z którego wykonywane są przedmioty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here