Wydruki 3D

Czy wiesz, na czym polega działanie drukarek 3D? Ten sprzęt innowacyjnej technologii pozwala na produkcję unikalnych bądź masowych wyrobów w trójwymiarze. Oznacza to, że w przeciwieństwie do tradycyjnego druku na papierze, efektem finalnym jest bryła według indywidualnego projektu. Nic dziwnego, że eksperci już dawno okrzyknęli druk 3D jako ten „szyty na miarę” potrzeb każdej produkcji i to bez względu na rodzaj oraz branżę, w jakiej działa przedsiębiorstwo.

Na czym polega drukowanie 3D?

Drukarka 3D drukuje bryły trójwymiarowe według indywidualnie stworzonego projektu. W ten sposób powstaje pierwszy model, prototyp, który można wielokrotnie powielać. Co więcej, każdy projekt można modyfikować według potrzeb, ponieważ jego projekt powstaje w formie grafiki komputerowej.

Z czego powstają wydruki 3D?

Ogromną zaletą druków w trójwymiarze jest możliwość wykorzystywania różnorodnych materiałów. W formie sproszkowanej można stosować wszelkie tworzywa sztuczne, plastik, metale szlachetne, szkło i wiele innych. Dzięki temu powstają różnego rodzaju produkty najwyższe jakości, nierzadko też takie, które nie były możliwe do realizacji na tradycyjnej linii produkcyjnej czy pracą ludzkich rąk. Drukarnia 3D dysponuje nowoczesnym sprzętem o idealnej precyzji, drukarki są w stanie wyprodukować nawet małe elementy, które zawierają skomplikowaną konstrukcję.

W jakich branżach sprawdza się druk 3D?

Nie można jednoznacznie wskazać sektora rynku, w którym druki 3D są wykorzystywane najczęściej. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb produkcyjnych, a tak naprawdę druk 3D sprawdza się wszędzie. Stosowany jest w motoryzacji, gdzie dzięki takim drukarkom produkowane są wszelkie komponenty, w tym również silniki samochodowe. Motoryzacja to jednak nie wszystko. Drukarki nowej generacji coraz częściej znajdują zastosowanie w medycynie i weterynarii, branży produkcyjnej elementów wyposażenia wnętrz i meblarstwie, jak również w złotnictwie. W czasie pandemii koronawirusa drukowanie 3D pozwala drukować pełnowartościowe przyłbice i maseczki ochronne.

Nie ma wątpliwości, że „szyte na miarę” indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorstwa produkty w ramach wykorzystywania drukarek 3D to przyszłość produkcyjna. Wydruki tego typu są wydajne, oszczędzają czas i minimalizują koszty. Samo drukowanie jest automatyczne, udaje się dzięki takiemu zastosowaniu wdrożyć produkcję masową, jak i tę unikalną, w jednorazowych ilościach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here