Pralka to niezbędny sprzęt AGD w każdym domu, który pozwala utrzymać nam rzeczy w czystości. Kiedy przychodzi kupić nam nowy sprzęt zaczyna się lawina możliwości. Przede wszystkim musimy kierować się najważniejszymi parametrami i właściwościami, które ułatwią nam życie, w szczególności na sposób jej załadunku – na którą opcję warto się zdecydować?
Jaki rodzaj pralki jest nam potrzebny?
Po pierwsze, musimy ustalić jaką pralkę potrzebujemy do naszego domu, wyróżniamy więc:
- Pralki wolnostojące – są to samodzielne urządzenia, które możemy umieścić w dowolnym miejscu naszego mieszkania, łatwiej jest je również wymienić, w sklepach znajdziemy ich bardzo duży wybór, możemy zdecydować się na modele ładowane od frontu, od góry, czy też ładowane od góry typu Slim.
- Pralki przeznaczone do zabudowy – kupujemy ją w momencie, gdy dopiero urządzamy pomieszczenie, pamiętajmy, że szafka, w której będzie się ona znajdować musi mieć odpowiednie rozmiary, także lepiej nie ryzykować z kupnem pralki do istniejącej już zabudowy, bo może się ona zwyczajnie nie zmieścić. Pralka do zabudowy musi być również tak zamontowana, by podczas awarii lub wymiany był do niej łatwy dostęp.
Pralki ładowane od frontu
Są najczęściej wybieraną opcją wśród klientów i wciąż cieszą się największą popularnością. Jej największą zaletą jest możliwość kontrolowania procesu prania – przez szybę możemy obserwować, czy z naszymi rzeczami lub w bębnie nie dzieje się nic niepokojącego. Dzięki temu w razie potrzeby mamy możliwość bardzo szybkiej reakcji, na przykład gdy zauważymy, że nasze pranie farbuje, zaplątało się lub z kieszeni spodni wyleciał dziwny przedmiot.
Pralki, które ładowane są od frontu nabędziemy w różnych rozmiarach, przez co możemy z łatwością dopasować ją do naszego wnętrza. Są zazwyczaj również płytsze, dzięki czemu zmieszczą się nawet w najmniejszej łazience czy kuchni.
Decydując się na zakup pralki ładowanej od frontu mamy możliwość wyboru opcji do zabudowy, co jest ich kolejną ogromną zaletą. Jeśli planujemy umieszczenia pralki w kuchni idealnie wkomponujemy ją między inne meble w zabudowie, dzięki czemu stworzy z nimi integralną całość.
Czy to rozwiązanie posiada również wady? Z pewnością, głównie tyczy się to uszczelki, która znajduje się w pralce – może dojść do jej uszkodzenia, co doprowadzi do zalania pomieszczenia. Mając jednak możliwość obserwacji tego, co dzieje się w bębnie można uniknąć tego typu sytuacji, musimy też pamiętać o regularnej konserwacji naszego sprzętu.
Pralki ładowane od frontu mogą być niezbyt wygodną opcją dla osób starszych – by załadować lub opróżnić bęben należy się schylić lub nawet kucnąć, co w wielu przypadkach może okazać się zbyt trudne dla osób w starszym wieku, szczególnie tyczy się to wyjmowania o wiele cięższego, mokrego prania, gdzie kręgosłup może bardzo ucierpieć.
Pralki ładowane od góry
Rozwiązanie to jest znacznie rzadziej wybierane, choć posiada grono swoich zwolenników dzięki swoim następującym cechom:
- Jej niepodważalną zaletą jest to, że jest bardzo wąska, dzięki czemu zmieści się w każdej łazience.
- Pralka ładowana od góry to rozwiązanie o wiele bardziej wygodne – nie trzeba już schylać się do bębna, wystarczy otworzyć pokrywę i bęben, a następnie swobodnie wrzucić do środka ubrania. Dlatego też wiele takich pralek znajdziemy w mieszkaniach osób starszych lub schorowanych.
- Tutaj też nie występuje aż takie ryzyko zalania łazienki, jak w przypadku pralek ładowanych od frontu, ponieważ nie mamy bezpośredniego dostępu do uszczelki i nie naruszamy jej przy każdorazowym otwieraniu pralki.
- Jeśli chodzi o minusy tego rozwiązania, musimy wziąć pod uwagę długość takiej pralki – owszem, jest o wiele węższa, niż inne pralki, lecz także dłuższa, przez co musimy mieć dosyć głęboką wnękę by ją w niej umieścić.
- Pralki ładowane od góry, jak sama nazwa wskazuje, wymagają odpowiedniego otwarcia, co wyklucza również montaż jakichkolwiek szafek, pieca, czy innych mebli nad pralką, chyba że mogą znajdować się nieco wyżej i nie będzie problemów z sięgnięciem do nich.
- Ich największą wadą jest brak możliwości kontrolowania tego, co dzieje się w środku pralki podczas prania – nie wiemy wtedy czy ubrania zaczęły się farbować, czy poplątały się lub zablokowały, a także nie mamy możliwości szybkiego wyjęcia czegoś niepożądanego z niej.
- Wybierając pralkę ładowaną od góry nie mamy możliwości zdecydowania się na opcję przeznaczoną do zabudowy – taką możliwość mają jedynie pralki ładowane od frontu.
Którą opcję wybrać?
Ciężko jest stwierdzić która możliwość jest lepsza lub gorsza, obie posiadają swoje wady i zalety, a wybór pralki powinien być przede wszystkim uzależniony od naszych potrzeb oraz możliwości. Zarówno pralki ładowane od góry, jak i od frontu mogą mieć bardzo dobre parametry, także cenowo nie doszukamy się większych różnic, choć zależy to od stopnia ich zaawansowania.
Decydując się na kupno pralki przede wszystkim musimy wiedzieć, czy będzie ona wolnostojąca, czy w zabudowie, gdzie będzie się znajdowała – w kuchni czy w łazience oraz ile miejsca możemy na nią przeznaczyć i kto będzie z niej korzystał.