Drukarka 3D

Ostatnie lata przyniosły wiele nowości w dziedzinach technicznych. Postęp wkracza w każdy sektor naszego życia, ułatwiając coraz więcej dziedzin i wspomagając wykonywanie coraz większej ilości czynności. Rozwojowi ulega komunikacja z ludźmi, zakupy czy przesyłanie i magazynowanie danych. Nie bez zmian pozostaje także wytwarzanie przedmiotów. Druk jeszcze do niedawna kojarzył się z pokrywaniem papieru lub innej powierzchni atramentem, obecnie jednak zmienia się jego definicja. Co raz bardziej powszechne staje się drukarka 3D.

Drukarka 3D

Drukarka 3DOdkąd opanowaliśmy drukowanie w trzecim wymiarze, wiele rozwiązań rodem z science fiction stało się codziennością. Aby stać się właścicielem samodzielnie zaprojektowanego kubka, breloczka z postacią z gry bądź innego gadżetu, wystarczy drukarka 3D, odpowiedni plik ze schematem przedmiotu, specjalne tworzywo zwane filamentem (dostępne w wielu wersjach i kolorach) oraz trochę czasu. Drukować można w zasadzie wszystko, a baza dostępnych materiałów stale się powiększa. Możliwe staje się tworzenie przedmiotów z plastiku, gumy, a nawet drewna i innych egzotycznych przedmiotów. Dynamiczny rozwój rynku powoduje, że drukarki 3d stają się coraz łatwiej dostępne i powszechne, tracąc etykietkę „ciekawostki”. Na portalach zajmujących się rozwojem technologii można przeczytać o niesamowitych pomysłach, jak drukowanie domów czy zębów, a nawet słyszy się o wysłaniu drukarki 3d na stację kosmiczną, aby drukować potrzebne części na miejscu.

Schematy do drukowania

Internetowe bazy ze schematami do drukowania z dnia na dzień powiększają się, więc odnalezienie szukanego przedmiotu jest jedynie kwestią czasu. W razie nieodnalezienia przedmiotu spełniającego nasze oczekiwania, zawsze możemy go stworzyć w programie do edycji grafiki trójwymiarowej. Jest to doskonały sposób zarówno na powiększenie swojej kolekcji gadżetów, jak i wydrukowanie „na szybko” jakiejś mechanicznej części potrzebnej w gospodarstwie domowym lub sprawienie komuś świetnego, zindywidualizowanego prezentu. Jak więc widać, liczba możliwości jest niemal nieograniczona, a dostępność urządzeń stale się zwiększa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here