Elektryczna czy spalinowa – jaką kosiarkę kupić

Gdy posiadamy własny ogród musimy stale o niego dbać i pielęgnować roślinność. Nie obce jest nam także regularne koszenie trawy, która musi wyglądać estetycznie i rosnąć zdrowo. W tym celu musimy zakupić odpowiednią kosiarkę, na rynku mamy dwa najpopularniejsze rodzaje: elektryczną oraz spalinową. Na którą warto się zdecydować?

Dobieramy kosiarkę do trawnika

Jeśli mamy dosyć mały trawnik najlepiej sprawdzi się kosiarka elektryczna, jednak gdy mamy do czynienia z większą powierzchnią lepiej zainwestować w kosiarkę spalinową. Są one znacznie głośniejsze i bardziej zanieczyszczają środowisko, lecz o wiele szybciej wykonują swoją pracę i niezależnie od źródeł prądu.

Warto także zwrócić uwagę na szerokość roboczą naszego sprzętu. W przypadku prostych kształtów możemy zakupić kosiarkę, która ma większą szerokość roboczą, jeśli jednak nasz trawnik posiada nieregularne brzegi lepiej będzie się kosił węższą kosiarką.

Czym kierować się przy wyborze kosiarki?

Musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii:

  • Kosiarka musi być bezpieczna, mieć hamulec do zatrzymania noża oraz silnika, kosiarki elektryczne mogą mieć także zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem.
  • Dokładnie zapoznajmy się z instrukcją obsługi naszego urządzenia, by dokładnie wiedzieć jak się nią posługiwać.
  • Zwróćmy również uwagę na wagę kosiarki – jeśli będzie zbyt ciężka możemy mieć problemy z jej prowadzeniem oraz przechowywaniem.
  • Zdecydujmy się na kosiarkę, której obudowa wykonana jest z aluminium lub tworzywa sztucznego, co zapewni jej odporność na korozję oraz uszkodzenia.
  • Zapoznajmy się z okresem i warunkami gwarancji, dowiedzmy się również gdzie znajduje się najbliższy serwis gwarancyjny jak i pogwarancyjny.
  • Kosiarka powinna mieć duże koła, im większe tym koszenie jest dla nas łatwiejsze. Dobrze, jeśli ma możliwość regulacji wysokości koszenia – przyda się to w momencie, gdy nasz trawnik sporo zarósł, odpowiednie ustawienie wysokości koszenia pozwoli nam szybko rozprawić się z trawą.

Kosiarka elektryczna

Urządzenia posiadające silnik elektryczny są tańsze od spalinowych, o wiele wygodniejsze w użytkowaniu oraz konserwacji. Podczas koszenia zachowują się ciszej, a także nie wydzielają spalin. Musimy jednak wiedzieć, że silniki w tych urządzeniach nie mają bardzo dużej mocy, charakteryzują się także mniejszą szerokością roboczą – maksymalnie 40 centymetrów.

Najlepiej sprawdzą się na trawnikach o powierzchni do 500 metrów kwadratowych, musimy też pamiętać, że taki sprzęt należy podłączyć do źródła zasilania. Zwróćmy więc tu uwagę na długość kabla – często kosiarka wydaje się dziwnie tania, a parametry ma dobre. Przy pierwszym koszeniu okazuje się, że ma tak krótki kabel, że musimy użyć przedłużacza, by skosić cały teren.

Im kabel dłuższy tym niższe napięcie, nie możemy więc kosić tym urządzeniem w większej odległości niż 40 metrów od źródła zasilania, kabel powinien mieć około 30 metrów. Może on również utrudniać nam pracę zwłaszcza,  gdy przemieszczamy się między drzewami czy krzewami, uważajmy też by nie wpadł nam pod kosiarkę.

Elektryczne kosiarki sprawdzą się wiec przy małych oraz średnich ogrodach przydomowych, gdzie nie ma problemu z dostępem do gniazdka elektrycznego czy zbyt dużymi odległościami. Do tego zagwarantujemy sobie cichą i czystą pracę bez hałasu i smrodu spalin. Na dobrej jakości urządzenie musimy przeznaczyć około 500 złotych.

Kosiarka spalinowa

Ich największą zaletą jest to, że nie wymagają dostępu źródła prądu, co za tym idzie – nadają się do dużych powierzchni i możemy nimi swobodnie manewrować między drzewami czy krzewami. Kosiarki spalinowe nadają się do koszenia wysokiej lub mokrej trawy, ich moc wynosi zazwyczaj od 3,5 do 5,5 KM, przez co mogą mieć one większą szerokość roboczą – powyżej 50 centymetrów.

Urządzenie to sprawi, że szybko uporamy się ze skoszeniem dużej powierzchni ogrodu, jeśli ma on więcej niż 1000 metrów kwadratowych wybierzmy urządzenie, które posiada napęd na koła, dzięki czemu będziemy mogli z łatwością prowadzić kosiarkę, a sam sprzęt o wiele mniej się zmęczy.

Są one droższe od kosiarek elektrycznych – dobrej jakości sprzęt musi zakupić za minimum 1000 złotych. Musimy też w jej przypadku pamiętać o regularny uzupełnianiu poziomu paliwa, a także wymieniać olej i filtry co pewien czas.

Wynika z tego, iż eksploatacja w jej przypadku jest bardziej kosztowna i uciążliwa, niż przy kosiarkach elektrycznych. Kosiarki spalinowe wydzielają spaliny, które trafiają do powietrza, zanieczyszczając je – nie jest to więc zbyt ekologiczne rozwiązanie. Ich praca jest też o wiele głośniejsza. Są jednak dostępne modele z katalizatorem oraz obudową, która ma za zadanie wytłumiać hałas, za takie dodatki musimy jednak znacznie więcej dopłacić.

Wybierając kosiarkę skupmy się przede wszystkim na naszych potrzebach: jaką powierzchnię ma nasz ogród, jakie parametry musi posiadać urządzenie, jaki rodzaj trawy rośnie w naszym ogrodzie, jaki budżet możemy na to przeznaczyć. Warto zasięgnąć opinii fachowców lub poczytać w internecie opinie o produktach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here