Top 5 powodów, dlaczego należy wdrożyć systemy informatyczne w logistyce

Logistyka obejmuje planowanie oraz zarządzanie procesami produkcyjnymi, magazynowaniem i łańcuchami dostaw. Dotyczy jednak również gałęzi handlowo-usługowej w takim samym stopniu jak tej produkcyjnej. W każdym przypadku niezbędne jest wdrożenie odpowiednich rozwiązań usprawniających poszczególne procesy, a temu służy gromadzenie i przetwarzanie danych, a więc systemy informatyczne. Jeśli chodzi o logistykę, to w zależności od branży mamy różne możliwości dla branży produkcyjnej i usługowej doskonałym wyborem są systemy ERP i CRM. Z kolei dla branży magazynowej WMS, a dla zarządzania łańcuchem dostaw od dostawców, przez produkcję, dystrybucję aż do klientów – system SCM. Warto zatem poznać top 5 powodów, dlaczego warto wdrożyć systemy informatyczne w logistyce i skorzystać z opieki informatycznej w tym zakresie.

Podniesienie wydajności pracy – wszystko na swoim miejscu w magazynie i w firmie

cyberbezpieczenstwo

Zastosowanie systemów informatycznych w logistyce jest niezbędne z punktu widzenia podniesienia wydajności pracy. Trudno wyobrazić sobie sprawnie działający magazyn bez elektronicznego rejestrowania dostaw wprowadzanych do systemu, drukowania etykiet i przyporządkowywania poszczególnych towarów do danych działów w magazynie, a nawet konkretnych, oznakowanych miejsc. Wpisanie wszystkiego do systemu pozwala na szybką identyfikację towaru, który ma być przygotowany do załadunku i dostarczenia do klienta. Tutaj doskonale sprawdza się WMS. Z kolei jeśli chodzi o firmy produkcyjne czy usługowe i ich zarządzanie, to system ERP sprawdza się doskonale i pozwala na koordynowanie pracy jednocześnie działów: logistyki, zakupów, produkcji, sprzedaży i księgowości, a także wnioskowanie na podstawie których przeprowadzane są ulepszenia, dzięki którym praca staje się bardziej wydajna.

Lepsza jakość obsługi klienta

Kolejnym powodem, dlaczego należy poprosić firmę sprawującą opiekę informatyczną o wdrożenie dobrego systemu informatycznego dla logistyki jest możliwość znacznej poprawy jakości obsługi klienta. Faktury mogą być generowane w sposób automatyczny, podobnie jak wiadomości z podziękowaniami, czy propozycjami dla klientów. Dane i informacje o klientach gromadzone są w bazie danych i odpowiednio zabezpieczone. System CRM pozwala na lepszą analizę zachowań konsumentów, a także planowanie kampanii marketingowych skierowanych do określonych odbiorców.

Lepsza komunikacja w zakresie łańcucha dostaw i szybsza reakcja na zmiany rynkowe

podlaczenie kabli internet

Systemy informatyczne w zakresie firmy zajmującej się produkcją i dystrybucją, a także sprzedażą powinny być wyspecjalizowane. Dzięki temu możliwa jest szybsza reakcja na tendencje rynkowe. Jeśli jakiś produkt staje się bardzo pożądany można zwiększyć jego produkcję w zakresie realnego i prognozowanego zapotrzebowania. Z kolei w przypadku tego, który sprzedaje się gorzej można czasowo wstrzymać produkcję, aby większe ilości nie zalegały na magazynie i wdrożyć odpowiednią kampanię marketingową. W momencie, kiedy firma już wie, że jakiś produkt nie przynosi zysków wstrzymuje również zamówienia na materiały w tym zakresie. Bez systemu informatycznego komunikacja byłaby opóźniona, a w związku z tym firma poniosłaby większe straty.

Zwiększenie zysków

Wdrożenie odpowiednich systemów informatycznych, które wiążą się z usprawnieniem pracy i kontaktów z klientem sprawia, że firma może zacząć liczyć większe zyski. Może wyprodukować więcej, dzięki zautomatyzowaniu pewnych elementów procesu i przeanalizować opłacalność, dzięki zarchiwizowaniu ich w bazie danych. Dzięki temu może postępować tak, by w jak największym stopniu niwelować koszty, przy zachowaniu najwyższej jakości. Koszty to także np. dłuższa praca pracowników za którą trzeba zapłacić, a usprawnienie czynności przez nich wykonywanych prowadzi do większej efektywności, a tym samym zwiększenia zysków.

Redukcja strat

Nie ma nic gorszego niż marnotrawstwo w przedsiębiorstwie, zarówno czasu, jak i materiałów, czy narzędzi, dlatego w logistyce niebagatelne znaczenie ma również redukcja strat. Systemy informatyczne z odpowiednimi wdrożonymi modułami są w stanie monitorować wszelkie zmiany i nieprawidłowości, jakie pojawiają się w trakcie całego procesu logistycznego.

Logistyka to obszar działań każdego przedsiębiorstwa. Ściśle wiąże się z zarządzaniem wszystkimi działami, a przede wszystkim produkcją, dystrybucją i sprzedażą. Aby mógł prawidłowo funkcjonować niezbędna jest opieka informatyczna i wdrożenie odpowiednich systemów, bez nich logistyka byłaby nieskoordynowanym planowaniem bez gwarancji pozytywnych rezultatów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here