Komputer poleasingowy – dlaczego warto go kupić?

0
1014

Na zakup komputera trzeba przeznaczyć od nieco ponad tysiąca do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Niestety, nie każdego stać na tak duży jednorazowy wydatek. Istnieją jednak alternatywy dla kupna nowego urządzenia, takie jak np. znacznie tańszy komputer poleasingowy. Dlaczego warto na niego postawić? Odpowiadamy.

Co to takiego?

Mówiąc komputer poleasingowy mamy na myśli specyficzny laptop lub pecet z drugiej ręki. Jest to sprzęt, który został kupiony w leasingu i był używany do momentu zakończenia okresu leasingowania lub zerwania umowy z powodu np. ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa czy nierzetelności w spłatach rat leasingu. Tego typu komputer mógł znajdować się na wyposażeniu firmy czy też być używany przez jej właściciela lub członków rodziny. Może być niemalże nowy (np. kilkumiesięczny) lub wyprodukowany na przestrzeni ostatnich kilku czy kilkunastu ostatnich lat – wiele zależy tutaj od konkretnej oferty.

Jakość

Prawie każdy komputer poleasingowy jest urządzeniem klasy biznesowej, charakteryzującym się wysoką jakością wykonania. Duża wytrzymałość, której potwierdzeniem jest długi okres gwarancji producenta, w porównaniu z tym oferowanym przy sprzedaży komputerów z popularnych serii, to nie jedyne z jego atutów. Komputer poleasingowy w momencie zakupu przypomina sprzęt nowy. Może nosić drobne ślady użytkowania, takie jak rysy na obudowie, które jednak nie ujmują jego parametrom i możliwościom. Co więcej, jest wyczyszczony z danych i przygotowany do dalszego użytkowania np. poprzez eliminację usterek.

Wydajność

Szeroki wybór to jedna z wielu zalet oferty komputerów poleasingowych. Wśród komputerów stacjonarnych królują obudowy typu tower, bez większego trudu znajdziemy jednak wersje slim lub ultra slim dedykowane dla mniejszych powierzchni roboczych. 

Odpowiednią moc obliczeniową najczęściej zapewniają procesory Intel, nieco rzadziej jest to AMD. Dla potrzeb biurowych i przeglądania internetu w zupełności wystarczy Core 2 Duo, użytkownicy bardziej wymagający mają do dyspozycji produkty nowszej generacji z serii i3, i5 lub i7. Pomimo zbliżonych, a niekiedy wręcz niższych wartości taktowania zegara, oferują one znacznie wyższą moc obliczeniową, obsługują też natywnie standard USB 3.0, szybsze pamięci RAM oraz dysponują znacznie bardziej zaawansowaną grafiką Intel HD. Ciekawą propozycję stanowią procesory Xeon – przeznaczone do rozwiązań serwerowych cechują się bardzo wysoką wydajnością. Nowe były horrendalnie drogie, w wersji poleasingowej są zdecydowanie warte zainteresowania, szczególnie w zastosowaniach profesjonalnych. 

Pamięć RAM i dyski twarde to również elementy, na które warto zwrócić uwagę, jednak ich niska cena i łatwość rozbudowany sprawia, że nie powinny być elementami decydującymi o zakupie. Myśląc o rozbudowie pamięci operacyjnej, należy zwrócić uwagę nie tylko na wielkość poszczególnych kości, ale też szybkość ich pracy – dobierając moduły zadbajmy, aby były one taktowane takimi samymi wartościami. W przypadku wymiany dysku twardego zdecydowanie warto postawić na technologię SSD. Nieporównywalnie wyższa prędkość transferu ożywi nawet starsze konstrukcje.

Cena

Laptop czy komputer poleasingowy warto nabyć głównie ze względu na jego atrakcyjną cenę. Jest ona od kilku do nawet kilkudziesięciu procent niższa od tej, którą trzeba byłoby zapłacić za ten sam lub podobnych parametrów sprzęt prosto ze sklepu czy od producenta. Tym samym, wybierając komputer poleasingowy, można kupić dosyć dobry laptop lub PC za niewielkie pieniądze – np. dziecku do nauki czy pracownikowi do wykonywania obowiązków służbowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tani laptop poleasingowy potraktować także jako alternatywę ekonomiczną dla nowego prywatnego komputera.

Gwarancja rozruchowa

Kupując używanego laptopa czy peceta, trzeba trzymać rękę na pulsie – przy zakupie używanego sprzętu w lombardzie, internecie czy od osoby prywatnej z ogłoszenia łatwo o pomyłkę. Nigdy nie ma się pewności co do tego, czy urządzenie jest w pełni sprawne i czy nie posiada przypadkiem ukrytych wad technicznych. Z komputerem poleasingowym nie ma tego typu problemów. Firmy zajmujące się sprzedażą artykułów poleasingowych dają gwarancję rozruchową na oferowany sprzęt. Często też można spotkać komputer poleasingowy nadal pozostający pod oryginalną ochroną gwarancyjną.

Komputer poleasingowy ma wiele zalet, dlatego warto rozważyć jego zakup nie tylko w przypadku, gdy nie stać nas na nowy laptop czy PC. Wyczyszczony i serwisowany komputer używany pochodzący z serii sprzętów klasy biznesowej to doskonała alternatywa dla tańszego urządzenia prosto ze sklepu czy sprzętu z drugiej ręki oferowanego przez osobę prywatną lub lombard.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here