Jaką lodówkę wybrać? - wyposażenie kuchni

Lodówki to nieodłączny element domu. Zakup nie jest jednak łatwy, ponieważ każdy sklep AGD oferuje bardzo szeroki wybór urządzeń najwyższej jakości. Zanim zaczniemy decydować, który model najlepiej sprawdzi się w naszej sytuacji, warto zastanowić się, jak wiele osób będzie z niej korzystać oraz, jak przedstawia się sytuacja z miejscem. Czy najlepiej sprawdzą się lodówki do zabudowy, czy może lodówka wolnostojąca? Doradzamy!

Wybieramy lodówkę – na co zwracamy uwagę?

Przed zakupem najpierw warto zagospodarować wystarczająco dużą ilość miejsca w kuchni. Jeżeli nie jest to pierwsza lodówka w nowym mieszkaniu i nie przeprowadzaliśmy dużego przemeblowania, to nie powinno być to problemem. Jeżeli jednak dopiero wybieramy pierwszy sprzęt do „świeżego” pomieszczenia, to trzeba być bardzo uważnym. Lodówki, nawet, energooszczędne, i tak używają dużo energii, m.in. dlatego, że pracują niemal na okrągło. Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze lodówki, jest jej pojemność. I tak, w tym przypadku sklep internetowy AGD rozpieszcza nas licznymi możliwościami. Małe (kompaktowe) lodówki świetnie sprawdzą się w przypadku małych rodzin (do 3 osób) lub singli. Ich wielkość mieści się zazwyczaj pomiędzy 50-85 centymetrów oraz posiadają pojemność od 60 do 120 litrów, z tego 15 przeznaczonych jest na zamrażalkę. Większe z lodówki są wysokie na ok. 160-180 cm i charakteryzują się pojemnością ok. 300 litrów. Dla większych rodzin lub osób, które potrzebują bardzo dużych urządzeń (np. do przechowywania leków) stworzone są lodówki do zabudowy o wysokości ok. 2 metrów. Wyróżniają się również ogromną pojemnością, która może wynieść nawet 500 litrów. Obecna oferta na rynku uwzględnia lodówki z jednym lub dwoma agregatami, które pozwalają na osobne sterowanie zamrażarką i lodówką.

Modele i klasy lodówek – co jeszcze jest ważne?

Ciekawym modelem lodówek są tzw. lodówki No Frost, czyli bezszronowe. Działają w sposób, który umożliwia im wyprowadzanie wilgoci na zewnątrz, co sprawia, że na produktach nie osiada szron. Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze lodówki, jest jej klasa efektywności energetycznej. Informacje dostępne są w ofercie oraz na samym urządzeniu, ponieważ obowiązkiem producentów jest wyposażenie ich w etykiety energetyczne. Wyróżnia się klasy od D do A+++. Najmniej prądu wykorzystują sprzęty AGD oznaczone klasą A+++. Oczywiście przy porównywaniu trzeba uwzględniać tylko lodówki o podobnych pozostałych parametrach, ponieważ inaczej nasze porównanie może być bardzo błędne. Warto również zwrócić uwagę na poziom hałasu, czyli na to, jak głośno działa lodówka. Nowe urządzenia, które oferuje sklep AGD, są znacznie cichsze niż ich odpowiedniki sprzed kilkunastu, a nawet kilku lat jednak nie zmienia to faktu, że szczególnie w przypadku kuchni połączonej z salonem, wybór jak najcichszego urządzenia jest mądrą opcją. Dźwięk emitowany przez lodówki może wahać się od 37 do 45 dB, czyli nieco więcej niż standardowa rozmowa pomiędzy dwiema osobami, która emituje ok. 25 dB.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here