Chcesz stworzyć swoje domowe studio fotograficzne? Sprawdź, jakiego sprzętu nie może w nim zabraknąć na start!
Studio fotograficzne w domu? Dlaczego by nie? Jeśli profesjonalnie zajmujesz się robieniem zdjęć, prowadzisz działalność, która wymaga od Ciebie częstego fotografowania, albo jest to po prostu Twoja pasja, to sprawdź, jakie są niezbędne elementy do stworzenia studia fotograficznego w domu. Wbrew pozorom wcale to nie jest trudne ani nie wymaga ogromnych nakładów finansowych.
Tło i jego zawieszenie
Idealną sytuacją jest wolne pomieszczenie na studio fotograficzne. Taka przestrzeń jest idealna, bo można pozbyć się z niej niepotrzebnych przedmiotów, a tym samym mniej martwić się o drugi plan na zdjęciach. Niezależnie, czy mamy taką możliwość, czy też nie, jednym z absolutnych niezbędników do domowego studia fotograficznego są tła. Dzięki nim zakryjesz niepożądany drugi plan, czy stworzysz odpowiednią atmosferę do zdjęć. Na początek poleca się tła w bazowych kolorach — biel, szarość i czerń. Jeśli zajmujesz się także filmowaniem, to nie zapomnij o tle zielonym.Tła fotograficzne dzielą się dwa podstawowe rodzaje — materiałowe oraz kartonowe. Największa różnica między nimi to faktura. Tutaj kartonowe tła zdecydowanie lepiej sprawdzą się do zdjęć, w których konieczne jest podświetlenie — w tym do portretów. Dobrze dobrane tła potrafią zbudować nastrój do konkretnych zdjęć. Tła fotograficzne dostępne są w wielu barwach, dlatego bez problemu znajdziesz te, które będą idealne do Twoich przyszłych sesji.
Prócz tła istotny jest także system jego zawieszania. Możesz zdecydować się na wersję stałą oraz mobilną. Wersja stała to system mocowania przytwierdzony do ściany bądź sufitu. Wersja mobilna, jak sama nazwa wskazuje, składa się ze statywów oraz poprzecznej belki między nimi. Zawieszenie tła fotograficznego dobierz do swoich możliwości – gdy masz osobne pomieszczenie na studio, bez obaw weź wersję stałą, w innym przypadku ta mobilna będzie idealna.
Parasolki i softboxy
Do oświetlenia przydadzą Ci się zarówno parasolki, jak i softboxy. Parasolki są tanie, a także łatwe i szybkie do rozkładania. Co więcej, nie zajmują dużo miejsca. Softboxy zapewniają światło, które kierowane jest w jedną stronę. Tym samym łatwiej o ograniczenie odbić. Do wyboru masz stripbox, czyli wąskie i długie podświetlenie 30 × 120, czy 40 × 180 cm; softbox prostokątny — rozwiązanie najczęściej używane i mające bardzo szerokie zastosowanie i softbox ośmiokątny, który daje miękkie świato, czyli oświetlenie szczególnie uwielbiane przez tych, którzy tworzą zdjęcia z kategorii mody i beauty.
Statywy do oświetlenia
Statywy oświetleniowe to podstawa komfortowej pracy z lampami. Dobranie idealnego statywu powinno opierać się na dobraniu go do wielkości pomieszczenia oraz wagi lamp. Popularnymi typami statywów są te wysokie 200 do 260 cm, statywy typu piesek do kilkudziesięciu centymetrów i statywy boom posiadające ramię z przeciwwagą.
Urządzenie domowego studia fotograficznego nie należy do najtrudniejszych zadań. Wprost przeciwnie, jest bajecznie łatwe. Warto zacząć od podstaw, czyli tła, oświetlenia i statywów. Później możesz przejść do kolejnych elementów wyposażenia, które uznasz za te niezbędne. Takie studio fotograficzne możesz dowolnie modyfikować do swoich potrzeb. W końcu bazę już masz!