Monitoring bezprzewodowy czy przewodowy

Monitoring, niegdyś stosowany i kojarzony głównie z firmami, dziś pojawia się w zdecydowanej większości domów. Co więcej, chętnie zaczynają go stosować właściciele mieszkań w blokach. Monitoring podnosi bowiem bezpieczeństwo domowników, chroni posesję lub mieszkanie, ale i firmowe zasoby. Do wyboru są dwa rodzaje tego systemu: bezprzewodowy lub przewodowy. Na co lepiej postawić?

Monitoring przewodowy – trwała klasyka

Monitoring przewodowy to najbardziej klasyczne i sprawdzone rozwiązanie. Oferuje nagrywanie w trybie ciągłym, nadaje się do zastosowania zarówno na posesjach prywatnych, w mieszkaniach, jak i w firmach.

Stawiając na monitoring przewodowy odpowiedniej jakości, od poleconej firmy, fachowo zamontowany, można być pewnym jego trwałości i niezakłóconego sygnału. Poza tym jest to system mieszczący się w przeciętnym budżecie przeznaczonym na instalację monitoringu.

Z wad niestety trzeba wymienić konieczność przygotowania miejsca pod instalację elektryczną. Oznacza to odpowiednie rozplanowanie na etapie projektowania obiektu mieszkalnego bądź firmowego, a następnie wykonanie takiej instalacji. W już wybudowanym domu czy firmie monitoring przewodowy wciąż można założyć, wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami i niekiedy sporym bałaganem, bo nie obejdzie się bez kucia ścian.

Monitoring bezprzewodowy

W dobie korzystania z urządzeń bezprzewodowych, kusi skorzystanie z systemu monitoringu, który do pracy będzie wykorzystywał sieć Wi-Fi. Stanie się zatem niezależny od źródeł prądu. To rozwiązanie droższe, ale niewymagające pod względem przygotowania miejsca pod instalację, zatem wszystko odbywa się prościej i sprawniej.

Monitoring bezprzewodowy jest bardziej dyskretny, bo nie ma tu okablowania. Dla osób, które cenią sobie estetykę obiektu mieszkalnego czy firmowego, to bardzo ważne.

Uniezależnienie od źródła prądu oznacza również, że w razie przerw w dostawie energii elektrycznej bądź wystąpienia uszkodzeń czy awarii, monitoring wciąż będzie działał.

Jest to rozwiązanie droższe, poza tym trzeba się liczyć z koniecznością regularnej wymiany lub ładowania akumulatorów (zwykle raz w roku), a także z brakiem możliwości nagrywania w trybie ciągłym. Użytkownicy otrzymują obrazy zapisane jako kolejne klatki. Trzeba mieć również na uwadze, że sygnał bezprzewodowy może zostać zakłócony, co ogranicza funkcję zabezpieczenia.

Na co lepiej postawić?

Każdy z tych systemów na zalety, ale i wady. W przypadku rozwiązania przewodowego nie można zapominać, że pojawiają się przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz zakłócenia, więc system wymaga dodatkowego zabezpieczenia, czyli zasilacza UPS. Należy zatem sprawdzić rodzaje zasilaczy UPS – dowiedz się, który okaże się dla Ciebie najlepszy.

Bezprzewodowy system to zaś ryzyko zakłóceń sygnału i wyższe koszty, za to większa estetyka i uniezależnienie od prądu.

Finalnie warto zatem wziąć pod uwagę, gdzie ma się znaleźć dany system, kto i co wymaga zabezpieczenia oraz na których cechach monitoringu zależy nam najbardziej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here