Każdego roku w Polsce sądy udzielają coraz więcej rozwodów. Okazuje się, że czas oczekiwania na pierwszą rozprawę, to średnio 6 miesięcy. Tutaj warto pod uwagę wziąć lokalizację sądu rejonowego, do którego złożony został pozew. Czy na pierwszej rozprawie można otrzymać rozwód? Na to pytanie odpowiada adwokat z Częstochowy.
Rozwód na pierwszej sprawie — czy to w ogóle możliwe?
Jak potwierdza kancelaria Kowalski, jak najbardziej tak. Okazuje się, że małżeństwo może przestać istnieć już na pierwszej sprawie rozwodowej, chociaż oczywiście muszą być ku temu odpowiednie przesłanki. Sąd może orzec rozwód na pierwszej rozprawie w kilku przypadkach. Do takich zalicza się zgoda obojga małżonków, co do wzięcia rozwodu, czyli ugoda pomiędzy żoną i mężem.
To jeszcze nie wszystko, najczęściej rozwód na pierwszej sprawie udzielany jest małżeństwom, które nie mają wspólnego dziecka. Sąd zawsze bierze pod uwagę dobro małoletnich, dlatego jeśli ten czynnik nie wchodzi w grę, rozwód można uzyskać naprawdę szybko. Zdarza się, że, rozwód w Częstochowie udzielany jest na pierwszej sprawie, kiedy małżeństwo ma wspólne dziecko. Dzieje się tak wtedy, kiedy małżonkowie są zgodni, co do wzięcia rozwoju oraz podziału opieki nad małoletnim dzieckiem.
Ile trwa rozwód?
Sędzia może zaproponować mediacje albo separację, jeśli widzi przesłanki, które wskazują na to, że rozwód nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla małżeństwa. Dzieje się tak również wtedy, kiedy jeden z małżonków nie wyraża zgody na rozwód albo małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia.
Trudno określić średni czas na uzyskanie rozwodu. Niektóre sprawy ciągną się przez długie lata, najczęściej jednak rozwód orzekany jest na drugiej lub trzeciej rozprawie. Cały okres od złożenia pozwu do ogłoszenia rozpadu małżeństwa to przeciętnie rok.
Zapraszamy do lektury: https://powolipoprostu.pl/dlaczego-warto-korzystac-z-uslug-kancelarii-windykacyjnej/