Monitor Samsung

Wbrew panującej opinii, że rynek komputerowy został zdominowany przez tablety i laptopy, a nawet niepostrzeżenie powiązał się z rynkiem telefonów komórkowych, to jednak komputery stacjonarne wraz z monitorami nadal mają swoich zwolenników. W niektórych sytuacjach korzystanie z komputera wyposażonego, na przykład w monitor samsung jest wręcz niezbędne, a na pewno potrzebne do komfortu pracy. Na laptopie czy tablecie, a już na pewno nie na telefonie komórkowym ciężko byłoby profesjonalnie zająć się grafiką czy szkicami architektonicznymi, gdzie wymagana jest precyzja, dokładność i wysoka rozdzielczość.

Kiedy monitor jest niezbędny?

Kiedy monitor jest niezbędny?Przeznaczeniem tabletów czy laptopów jest możliwość korzystania z nich na zewnątrz biura, w podróży, czyli minimalizm jest w takich urządzeniach bardzo ważny, aby ich noszenie nie stanowił problemu dla użytkownika. Minimalizacja pociąga za sobą pewne wyrzeczenia i ograniczenia, które na szczęście nie są potrzebne do pracy biurowej. Na taką minimalizację nie chcą się na pewno zgodzić gracze gier komputerowych, którzy specjalnie wybierają monitor samsung o dużej przekątnej, wysokiej rozdzielczości, szybkim odświeżaniu, a nawet z zakrzywionym ekranem, aby gra była jak najbardziej realna i wciągająca, dając pełne poczucie bycia w środku gry. Również graficy komputerowi, czy osoby zajmujące się obróbką zdjęć potrzebują stabilnego obrazu o wysokiej rozdzielczości, jaką może dać tylko stacjonarny, duży sprzęt komputerowy, jakim jest między innymi monitor samsung. Jeszcze niedawno przekątną 32″ chwaliły się tylko odbiorniki telewizyjne.

Obecnie jest to normalna przekątna używana do monitorów komputerowych, gdzie gracz ma przed sobą duży obraz, pozwalający mu na wczucie się w realia gry. Efekt ten wzmocniony może być jeszcze bardziej, kiedy ekran monitora jest zakrzywiony, gdzie obraz otaczając gracza pozwala mu niemal zanurzyć się w grze. Oczywiście taki monitor musi mieć duże wsparcie w dobrej karcie graficznej, która pozwoli na uruchomienie gier w najwyższych parametrach grafiki.

Jaki monitor Samsung wybrać?

Postaramy się teraz pomóc w wyborze konkretnego monitora. Na co powinniśmy zwracać uwagę? Które parametry są najważniejsze? Sprawdźmy!

Przekątna ekranu monitora

Przekątna ekranu monitoraJest to chyba pierwsza rzecz jaka jest brana pod uwagę przez osoby zamierzające kupić nowy monitor do komputera. Panuje przekonanie, że im większa jest przekątna monitora tym lepiej. Okazuje się jednak, że nie zawsze wybór największego dostępnego monitora jest rozsądny. Zdarzają się bowiem sytuacje gdy wystarczający jest na przykład monitor o przekątnej 19 cali. Wybierając dla siebie konkretny monitor weźmy pod uwagę przede wszystkim ilość przestrzeni jaką posiadamy na swoim biurku. Kluczowe jest również oddalenie samego fotela od monitora. Uważa się, że ekran monitora przy optymalnym ustawieniu nie powinien się znajdować bliżej niż pół metra od naszych oczu. Weźmy to pod uwagę przy wyborze monitora aby się nie okazało, że jest on za duży i aby ogarnąć wzrokiem cały jego ekran nie będziemy musieli kręcić głową w poprzek. Oprócz samej przekątnej ważne są także proporcje ekranu. Tutaj najpopularniejszy jest panoramiczny rozkład 16:9. Inne popularne rozkłady to 16:10 i 21:9.

Wybieramy odpowiednią matrycę

Kolejnym aspektem ważnym przy wyborze monitora jest rodzaj matrycy w jaką został on wyposażony. Tutaja mamy do wyboru matryce TN, IPS, NVA i PVA. Najtańszą z nich będzie pierwsza wymieniona czyli TN. Monitory w nią wyposażone nie są cudami techniki ale oczywiście spełniają swoją rolę. Są idealne do prostcyh astosowań biurowych. Nieco lepszą technologię zastosowano w matrycach MVA i PVA. Tutaj znajdziemy już lepszą jakość obrazu lecz nadal daleko będzie jej od ideału. Obraz będzie jednak szczegółowy i dobrze skontrastowany. Najlepszą jakość uzyskamy za to w matrycach IPS. Kolory będą żywe i doskonale odwzorowane. Na uwagę zasługuje także doskonały kąt widzenia.

Kąt widzenia

Wspomnieliśmy przed chwilą o kącie widzenia. Jest on bardzo ważny w momencie wyboru monitora. Istnieją monitory o bardzo szerokim kącie widzenia. Sprawiają one, że obraz jest nadal dobrze widoczny, nawet gdy patrzymy na niego mocno z boku lub z dołu. Inaczej sprawa wygląda w przypadku monitorów o małym kącie widzenia. W takim przypadku idealny obraz uzyskamy tylko podczas siedzenia na wprost. Jakakolwiek zmiana kąta siedzenia sprawi, ze nie będziemy w stanie zobaczyć na ekranie wszystkich szczegółów, a kolory będą dalekie o realistycznych.

Wybierając monitor powinniśmy jeszcze brać pod uwagę takie parametry jak kontrast, czas reakcji plamki, jasność, podświetlenie oraz na przykład sposób montażu. Cena również powinna odgrywać ważną rolę, ale dopiero jeśli pozostałe parametry określimy jako wystarczające.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here