Przyjście na świat dziecka to wiele radości. Niestety okazuje się, że radość i szczęście coraz częściej przeplata się ze strachem i lękiem. Wynika to z faktu, że już w początkowych latach życia u niektórych niemowlaków diagnozowane są choroby lub zaburzenia rozwojowe. Jak sobie radzić z tą niełatwą sytuacją? Naprzeciw potrzebom rodziców i ich dzieci wychodzą różnego rodzaju specjaliści. Jak właściwie dobrać leczenie do zaburzenia dziecka?
Najtrudniejsza jest właściwa diagnoza
Niepewność i niewiedza sprawiają, że rodzic czuje się bardzo zagubiony w natłoku różnych informacji i podpowiedzi wielu specjalistów oraz rodziny i przyjaciół. Z jednej strony widzi, że jego pociecha nie rozwija się w prawidłowy sposób albo przynajmniej ma takie przypuszczenia, a z drugiej nie wiadomo w jaki najlepszy i najszybszy sposób pomóc dziecku. W Internecie i wielu naukowych publikacjach omówionych jest mnóstwo ukierunkowanych w różne strony sposobów leczenia terapeutycznego. Okazuje się jednak, że nie jest dobrym pomysłem, żeby dziecko brało równolegle udział w różnych terapiach. Pracując równocześnie paroma metodami terapeutycznymi, trudno spodziewać się spektakularnych efektów u dziecka. Z tego względu dobrze jest wybrać taki rodzaj terapii, która polecana jest dla dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami rozwojowymi oraz genetycznymi. Rozwojową terapią, która powstała dzięki wieloletniej pracy wnikliwych specjalistów jest Metoda Krakowska. Jednym z jej założeń jest budowanie systemu językowego dziecka. Dzięki takiej stymulacji intelektualnej, dziecko nabywa niezbędnych umiejętności związanych z komunikacją, wyrażaniem własnego zdania i opisywaniem świata, co znacząco wpływa na budowanie jego tożsamości. Jest to szczególne osiągnięcie w wypadku dzieci z takimi zaburzeniami jak autyzm, zespół Aspergera, zespół Downa, alalia lub afazja. Mnóstwo pozytywnych doświadczeń, efektów i opinii związanych z pracą z dzieckiem za pomocą Metody Krakowskiej zachęca do zastosowania tej terapii w swojej rodzinie.
W jaki sposób można znaleźć terapeutów pracujących Metodą Krakowską?
Najbardziej rzetelną i wiarygodną wiedzę na temat metody neurobiologicznej, jaką jest Metoda Krakowska znaleźć można w książkach, których autorem jest pani profesor dr hab. Jagoda Cieszyńska, która razem z wykwalifikowanym zespołem poświęciła wiele lat na pracę terapeutyczną i badawczą. Jak dowiadujemy się z serwisu Juniora.pl W swoich książkach autorka omawia podstawy teoretyczne Metody Krakowskiej, elementy, które składają się na terapię neurobiologiczną oraz gotowe propozycje ćwiczeń. Szukając certyfikowanych terapeutów Metody Krakowskiej trzeba zachować ostrożność, żeby nie trafić na osoby,które wykorzystują tylko podstawy MK. Skuteczność owej terapii zależy bowiem od determinacji wszystkich osób biorących w niej udział oraz od zastosowania każdego jej elementu. Dla bezpieczeństwa najlepiej więc skorzystać z certyfikowanych terapeutów, których rekomenduje twórczyni Metody Krakowskiej. Ci wykwalifikowani terapeuci będą czuwać nad tym, aby podczas zajęć stosowane były wszystkie techniki i elementy wchodzące w skład Metody Krakowskiej.
Zaburzenia rozwojowe lub genetyczne u dziecka mogą wzbudzać u rodziców pewne obawy. Jeśli jednak nastąpi szybka reakcja i odpowiednio ukierunkowana terapia, to dziecko z zaburzeniami może nauczyć się prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.
Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem Bram Point.