zdjęcie
fot: pixabay.com

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej wywołujemy zdjęcia. Dzięki technologi cyfrowej mamy możliwość robienia dużej ilości zdjęć, jednak najczęściej lądują one na naszych dyskach posegregowane w albumy. Rzadko posługujemy się zdjęciami w formie fizycznej, zazwyczaj wszystko odbywa się teraz cyfrowo. Umieszczamy zdjęcia na social mediach, tworzymy galerie online dla dalszej rodziny, przesyłamy zdjęcia mailem czy wreszcie wykorzystujemy je na naszych blogach czy stronach internetowych. 

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/jak-zmniejszyc-rozmiar-zdjecia-jpg/

Siłą rzeczy zmuszeni jesteśmy do zgłębienia podstawowej wiedzy na temat parametrów zdjęć. Dawniej znali się na tym jedynie fotografowie, graficy czy retuszerzy, teraz każdy z nas musi trochę wejść w buty takiego specjalisty. Na szczęście te podstawowe zasady, które powinniśmy znać, są dość proste. Aby twoje zdjęcie dobrze się prezentowało w konkretnym miejscu, powinieneś wiedzieć, w jakim formacie powinno być zapisane. 

Kiedy jpg sprawdzi się najlepiej

Obraz, a więc zdjęcie czy grafikę, możemy zapisać w różnych formatach. Najpopularniejsze z nich to: jpg, png i svg. Format jpg jest najczęściej spotykany. Jest to format, w którym domyślnie zapisują się zdjęcia, które robisz aparatem. JEst to bardzo lekki format. Zdjęcie zapisane w jpg ma znacznie mniejszy rozmiar niż to w png. Minusem jpg jest słabsza jakość pod względem intensywności kolorów, wyrazistości, jednak są to na tyle drobne różnice, że ciężko wyłapać je gołym okiem. Zdjęcia w jpg idealnie nadadzą się do social media. Masz wówczas gwarancję, że nie będziesz mieć problemów z jego załadowaniem. Jpg jest najlepszym wyborem przy zapisywaniu klasycznych zdjęć, które mają trafić na stronę internetową. Nie obciążą jej nadmiernie i nie spowodują trudności w jej ładowaniu się. 

Kiedy zapisywać obraz w png

Zdjęcie w formacie png ma zdecydowanie większy rozmiar. Dzięki temu jakość zdjęcia jest idealna i nie zmienia się nawet przy dużym powiększeniu. W tym formacie zapisujemy obrazy, które nie są klasycznymi zdjęciami, ale grafikami, czyli zawierają dodatkowo jakiś napis, ikonę czy inne elementy graficzne. To najlepszy format dla logo, wykresów, ilustracji czy zeskanowanych dokumentów. 

Przeczytaj też: http://www.satland.pl/jak-najprosciej-stworzyc-animacje-do-social-media/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here