Kalibracja monitora

Kalibracja monitora ma kluczowe znaczenie między innymi przy obróbce zdjęć, tworzeniu materiałów graficznych czy gier. Jeżeli monitor nie będzie skalibrowany odpowiednio, może się okazać, że nawet idealnie wyglądające prace wyglądają całkiem inaczej na monitorze, a całkiem inaczej na wydrukach. Dobrze skalibrowany ekran jest niezbędny – nie tylko w przypadku, kiedy wszystkie prace drukujemy samodzielnie, ale także wówczas, gdy zlecamy je odpowiedniemu zakładowi.

Kalibracja monitora

Kalibracja monitoraKalibracja polega na wyregulowaniu parametrów monitora, czego celem jest dostosowanie profilu barwowego do generowanego przez kartę graficzną rzeczywistego obrazu. Jeżeli chodzi o monitory, których zwykle używa się pracując w domu lub w biurze, skalibrować ekran można wyłącznie za pośrednictwem odpowiedniego programu. W związku z tym kolorymetr oraz jego oprogramowanie dążą do tego, aby dostosować sygnał obrazu tak, aby ostatecznie obraz dobrze odwzorowywał grafikę.

Jeżeli chodzi o specjalistyczne modele umożliwiające znacznie dokładniejszą kalibrację sprzętu, ich działanie nie polega na dostosowywaniu kolorów, ponieważ nie jest ono prowadzone na karcie graficznej, tylko na elektronicznej tabeli kolorów, która jest zapisana w monitorze. W związku z tym monitor dopasowuje się do odpowiednich parametrów zachowując przy tym zakres barwowy oraz tonalny, który ustawiony był dotychczas, jedynie rozszerza go o składowe, których brakuje.

Warto wiedzieć, że zarówno w jednym, jak i drugim przypadku ostateczny efekt jest zależny w dużej mierze także od matrycy, która jest wykorzystywana. Monitory, których zwykle używa się w domu zwykle mają matryce o palecie 16,7 mln kolorów, czyli 8-bitowe. Zdarza się, że są one wspierane przez technologię FRC, która tworzy jeszcze inne barwy łącząc zbliżone do siebie kolory. Jeśli chodzi o profesjonalne monitory, ich matryce liczą zwykle 10-bitów, co równa się 1,1 mld kolorów. Jak łatwo wywnioskować, oczywiście lepsze odwzorowanie barw zapewniają monitory profesjonalne, ponieważ czym więcej kolorów, tym łatwiejszym staje się zalezienie odpowiedniej barwy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here