Czy warto kupić powerbanka bezprzewodowego

Powerbanki bezprzewodowe pojawiają się obecnie w ofertach coraz większej ilości firm, można też znaleźć je w coraz większych pojemnościach. Wiele osób zastanawia się w związku z czym, czy warto takiego powerbanka kupić. Odpowiadamy!

Nie zawsze użytkowanie powerbanka bezprzewodowego będzie w ogóle możliwe

Zanim zakupimy powerbanka bezprzewodowego, a nawet w ogóle zaczniemy się poważnie zastanawiać nad takim zakupem, jest jedna rzecz, którą koniecznie musimy sprawdzić. Chodzi tutaj o to, czy nasz smartfon obsługuje standard bezprzewodowego ładowania Qi. Jeśli nie, to niestety powerbank bezprzewodowy na niewiele nam się zda i będziemy i tak w stanie użytkować go jedynie przewodowo. Można więc powiedzieć, że będzie to strata pieniędzy, biorąc pod uwagę, że powerbanki bezprzewodowe są droższe od przewodowych o podobnych parametrach.

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach ładowanie bezprzewodowe będzie już standardem, ale niekoniecznie. Można o tym przeczytać na przykład na Tech Polska. Nawet w niektórych smartfonach ze średniej półki nie będzie takiej opcji, nie mówiąc już o smartfonach najtańszych. W przeciwieństwie do choćby NFC, które kiedyś było tylko w wybranych modelach, a teraz jest w prawie każdym, kupując obecnie telefon nie możemy mieć bez sprawdzenia tego 100%-owej pewności, czy obsługuje on standard Qi. Być może w przyszłości się to zmieni, wraz z rozwojem technologii ładowania bezprzewodowego i zmniejszenia się jej cen.

Powerbank bezprzewodowy to wygoda, ale wolniejsze ładowanie

Powerbank bezprzewodowy charakteryzuje się sporą wygodą użytkowania. Żeby z niego skorzystać, wystarczy położyć telefon na powerbanku i gotowe – powinien on zacząć się ładować (o ile oczywiście, jak już wspomniano, smartfon wspiera ładowanie bezprzewodowe). Kabel będzie nam potrzeby tylko do tego, aby ładować samego powerbanka. Musimy jednak być świadomi, że takie ładowanie będzie z reguły wolniejsze niż ładowanie przewodowe.

Po pierwsze dlatego, że wiele smartfonów, zwłaszcza tych z niższej półki, nawet, jeśli obsługuje standard Qi, to akceptuje mniejszą moc w przypadku ładowania bezprzewodowego niż przewodowego. Przykładowo, telefon może dopuszczać ładowanie przewodowe z maksymalną mocą 50W, a bezprzewodowe jedynie z mocą 20W. Informacji na ten temat warto szukać w specyfikacjach poszczególnych smartfonów, które znajdziesz m.in. w ich recenzjach na takich portalach, jak Tech Polska, aby wiedzieć, co się kupuje.

Co więcej, same bezprzewodowe powerbanki również w wielu przypadkach nie powalają prędkością w porównaniu do swoich przewodowych rywali w tej samej kategorii cenowej. Najtańsze powerbanki bezprzewodowe charakteryzują się mocą nieprzekraczającą w wielu przypadkach nawet 10W, co oznacza dość powolne ładowanie „do pełna”, zwłaszcza w przypadku smartfonów z dużą pojemnością baterii. Musisz więc zdecydować, co jest dla Ciebie ważniejsze – brak kabla czy szybsze ładowanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here